Γεννήθηκε στο Ρέθυμνο το 1909 και πέθανε το 1986. Σπούδασε στη Φιλοσοφική Σχολή του πανεπιστημίου Αθηνών. Από το 1937 ως το 1941 ήταν διευθυντής Καλών Τεχνών του Υπουργείου Παιδείας και καθηγητής από το 1939 στη Σχολή Καλών Τεχνών. Η πνευματική του προσφορά αναγνωρίστηκε τόσο στην Ελλάδα, όπου του δόθηκε ο τίτλος του ακαδημαϊκού, όσο και στο εξωτερικό, όπου έλαβε διάφορα διεθνή βραβεία. Η Κρήτη αποτέλεσε την πηγή έμπνευσής του. Τιμήθηκε με το Α’ Κρατικό βραβείο μυθιστορήματος, με το βραβείο θεάτρου και το βραβείο της ομάδας των δέκα. Ασχολήθηκε με το μυθιστόρημα, την ποίηση, το θέατρο και την αισθητική της τέχνης. Το Σεπτέμβριο του 2009  θα γίνουν εκδηλώσεις στο Ρέθυμνο για τα 100 χρόνια από τη γέννησή του.