ΤΕΤΑΡΤΗ 24 ΜΑΡΤΙΟΥ 2021

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΤΗΛΕ-ΓΙΟΡΤΗ

• Χαιρετισμός από το διευθυντή του σχολείου, κ. M. Μαραγκάκη
  • Εισαγωγή από τη μαθήτρια της Γ΄ τάξης Κανακαράκη Ιωάννα
  • Βίντεο – γκάλοπ «Τι γιορτάζουμε την 25η Μαρτίου;»
  • Διαβάζει η Φουρφουλάκη Δήμητρα, μαθήτρια της Α ΄τάξης
  • « Γυναίκες της Επανάστασης του ΄21»

Επιμέλεια και ανάγνωση : Μυρσιλίδη Εύα, Βιδιαδάκη Χαρά, μαθήτριες της Β΄ τάξης

• Μουσική: « Θούριος» του Ρήγα»
  • «Η Επανάσταση μέσα από την Τέχνη»

Επιμέλεια και ανάγνωση : Κανακαράκη Ιωάννα ( Γ΄ τάξη) και Μυγιάκη Νικολέτα ( Α΄ τάξη)

• Μουσική : Νίκος Ξυλούρης « Ελεύθεροι Πολιορκημένοι»
  • Απαγγελία ποιημάτων Παλαμά από Μυγιάκη Νικολέτα
  • « Εμφύλιος πόλεμος»

Επιμέλεια και ανάγνωση Νικολιδάκης Ευθύμης, μαθητής της Β΄ Τάξης

• Διαβάζει η Βιδιαδάκη Χαρά.
  • Βίντεο « 200 χρόνια? το καλύτερο που μπορούμε»

Ερωτηματολόγιο για ?ανατροφοδότηση!

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μανανεδάκη Ειρήνη

Σύνδεσμοι ασύγχρονης:

Δοκίμιο 25ης Μαρτίου

Εορτασμός 25ης Μαρτίου (Παρουσίαση)

Διαδικαστικά ? Χρόνος έναρξης

(Τετάρτη 24 Μαρτίου 2021)

Στις 10.00 Παρουσίες  ανά τμήμα από τον υπεύθυνο καθηγητή τμήματος στην ηλ. αίθουσα του.

Στις 10.10 Μετάβαση στο σύνδεσμο    minedu-secondary.webex.com/join/mmaragkaki

Στις 10.15  Έναρξη εκδήλωσης σύμφωνα με το παραπάνω πρόγραμμα

Πριν και μετά το σύγχρονο μέρος της γιορτής όλοι/ες  απαραίτητα  να δουν το ασύγχρονο μέρος που έχει ήδη  αναρτηθεί στην ιστοσελίδα και έχει 3 Μέρη.

Με το πέρας του σύγχρονου μέρους της εκδήλωσης που θα διαρκέσει 60 λεπτά θα επιστρέψουν όλοι οι μαθητές /τριες στην ηλ.  αίθουσα του καθηγητή /τριας για παρουσίες.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

ΤΡΙΤΗ 23 ΜΑΡΤΙΟΥ 2021

ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ

β ΄ Μέρος
ΕΡΕΥΝΑ

Τρίτη 23 Μαρτίου 3η ώρα έρευνα με θέμα:

«Πως βλέπουν σήμερα οι μαθητές/τριες του 2ου ΓΕΛ Ρεθύμνου την Επανάσταση του 1821»

Πατήστε στον παραπάνω σύνδεσμο για να ξεκινήσετε την έρευνα.

ΠΕΜΠΤΗ 18 ΜΑΡΤΙΟΥ 2021

ΕΝΑΡΞΗ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ

Α ΄ Μέρος
Ασύγχρονες εκδηλώσεις- προτάσεις
1η Επίλογή H Βαβυλωνία του Δ. Κ. Βυζάντιου
Live streaming ζωντανά από την Κεντρική Σκηνή του Εθνικού Θεάτρου
Σάββατο 20 Μαρτίου, στις 19:30https://www.ticketservices.gr/event/ethniko-theatro-babylonia/?lang=el

Αν επιλέξεις οικογενειακά την αγορά εισιτηρίου ( Τιμή εισιτηρίου: 8?) στο https://www.ticketservices.gr/event/ethniko-theatro-babylonia/?lang=el2η ΕπιλογήΟ οργανισμός Κ. Αρβανίτη ? Η. Περγαντή παρουσιάζει την ταινία “Βαβυλωνία”, εμπνευσμένη από το ομώνυμο έργου του Δ. Βυζαντίου. https://www.youtube.com/watch?v=qtFU_4hd8Fs3η ΕπιλογήΤρεις σκηνές από τη «Βαβυλωνία» του Νίκου Σαραντάκου https://sarantakos.wordpress.com/2020/10/11/babylonia/

Δ. Κ. Βυζάντιος
Η Βαβυλωνία

Ναύπλιο 1827. Έλληνες από διάφορες περιοχές συναντιούνται σε ένα μικρό πανδοχείο. Μόλις έχουν πληροφορηθεί τη νίκη του ενωμένου αγγλογαλλορωσικού στόλου εις βάρος του τουρκοαιγυπτιακού στο Ναυαρίνο. Η επανάσταση, που κινδύνευε να σβήσει από τότε που οι Αιγύπτιοι σύμμαχοι του σουλτάνου υπό τον Ιμπραήμ  είχαν έρθει στην Πελοπόννησο, σώζεται. Οι συγκεντρωμένοι στο πανδοχείο γιορτάζουν το γεγονός. Όμως, η αδυναμία συνεννόησης μεταξύ τους, καθώς ο καθένας μιλά τη διάλεκτο του τόπου καταγωγής του, δημιουργεί παρεξηγήσεις.

Αυτή είναι η υπόθεση της Βαβυλωνίας, που δημοσίευσε 10 χρόνια μετά, όταν πλέον είχε ιδρυθεί το ελληνικό κράτος, ο Δημήτριος Χατζηασλάνης (το Βυζάντιος είναι ψευδώνυμο, που παραπέμπει στην κωνσταντινουπολίτικη καταγωγή του). Ο συγγραφέας, που ήρθε το 1821 στην επαναστατημένη Ελλάδα, για να προσφέρει τις υπηρεσίες του στον αγώνα και παρέμεινε μέχρι το θάνατό του, το 1853,  διακωμωδεί ?την λυπηράν αυτήν κατάστασιν εις την οποίαν εξετραχηλίσθη η ελληνική γλώσσα? και θέτει σκοπό να επισημάνει ?την ανάγκην να καταρτισθώσιν οι κακώς προφέροντες την ελληνικήν γλώσσαν και να προτραπώσιν εις την κατά τόπους σύστασιν σχολείων προς εκπαίδευσιν της νεολαίας?. Το έργο του, τελικά, αποτελεί ?προτροπήν δια την διάδοσιν της παιδείας?.

Αν και δεν γράφτηκε για το θέατρο, η Βαβυλωνία ανέβηκε στο θέατρο  ήδη το 1837 στην Αθήνα και από τότε δεν σταμάτησε να παίζεται. Πρόκειται για έργο εμβληματικό, συνδεδεμένο με τα πρώτα βήματα του θεάτρου στο νέο ελληνικό κράτος. Σύμφωνα με τον Σπύρο Ευαγγελάτο, η Βαβυλωνία είναι για το νεοελληνικό θέατρο, ό,τι τα Απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη για τη νεοελληνική πεζογραφία.