Το 2ο Γενικό Λύκειο Ρεθύμνου συνεχίζοντας την επιτυχημένη πορεία της προηγούμενης τριετίας συμμετέχει ως εταίρος σε δύο νέα Ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus+ .

Στο πλαίσιο του  προγράμματος ?European School of the future ? we move on? οι εκπαιδευτικοί του σχολείου,  Αστρινάκη Μαρία και  Μανανεδάκη Ειρήνη, μετέβησαν από τις 15 έως τις 18 Νοεμβρίου 2021  στο Biberach an der Riss, στη Νοτιοδυτική Γερμανία, όπου τους  προσφέρθηκε εγκάρδια φιλοξενία από το σχολείο-συντονιστή, Gebhard Muller Schule. Η συνάντηση εκπαιδευτικών από 6 χώρες -Γερμανία, Ολλανδία, Ισπανία, Πορτογαλία, Ιταλία και Ελλάδα – σηματοδότησε την έναρξη της στρατηγικής σύμπραξης. Το εν λόγω πρόγραμμα αποτελεί τη συνέχιση προηγούμενου προγράμματος με αντίστοιχη θεματολογία στο οποίο το 2ο Γενικό Λύκειο ήταν επίσης σχολείο- εταίρος. Οι εκπαιδευτικοί συζήτησαν εκτενώς τους στόχους του προγράμματος ,το χρονοδιάγραμμα υλοποίησης των δράσεών του και επισκέφθηκαν χώρους ιδιαίτερου ενδιαφέροντος, όπως το κοινοβούλιο της Στουτγάρδης, το Δημαρχείο της Ulm, τοπικές επιχειρήσεις παραδοσιακών προϊόντων και κάστρα Βαυαρών ηγεμόνων.

Όλες οι δραστηριότητες έγιναν σε κλίμα συνεργασίας, ειλικρινούς διάθεσης επιτυχίας και έθεσαν τη βάση για τις επόμενες συναντήσεις  του σχεδίου δράσης.